Üdvözöllek a megújult honlapomon. Tóth Tibor vagyok, a Magyar Lovas Szövetség regisztrált edzője. Közel harminc éve foglalkozom lovakkal.
Szakmai szeretetemet a génjeimben hordom. Anyai nagyapám a lovas huszár testőrségben szolgált. Apai nagyapám szakterülete a fogatozás volt.
Mindkét nagyapám nagyon jól értett a lovakhoz.
Én még azon lovasok közé tartozom, akiktől megkövetelték a nyeregben az egyensúlyt.
Saját lovardám vezetése mellett, nem maradt ki az életemből a versenyzés sem. A magam által kiképzett csikókat versenyeztettem díjugratásban, amiket fokozatosan adtam át saját tanítványaimnak.
A versenyek alkalmával volt időm jól megfigyelni a többi versenyző társaim lovait. A pályán jelentkező ló-lovas hibákat aztán elkezdtem magamban ki elemezni, és igyekeztem megoldást találni arra, hogy miként lehetne segíteni az adott lónak, lovasnak.
A kezdeti sikereken felbuzdulva egyre több felkérést kaptam más, nehezen lovagolható lovak átképzésére, majd versenyeztetésére.
Ezt a honlapot azért hoztam létre, mert az a tapasztalatom, hogy nagyon sokan félreértelmezik azt a szót, hogy belovagolt ló. Ha a kantárt és nyerget állja, és még fel is ülhetek a hátára, akkor már jó a ló. Legalább is sokan ezt gondolják a lovaglásról.
A helytelen, rossz lovaglás és gondozás előbb-utóbb megbosszulja magát. Lovunk fokozatosan olyan lesz, mintha egy időzített bonbán ülnénk.
A lovaglások alkalmával a sok, kellemetlen érzés fokozatosan gyűlik a lóban és egy váratlan helyzetben (egy tárgy, egy másik állat, fel reppenő madár, váratlan zaj, vagy csak egyszerűen elfogy a türelme, stb) oyat tesz ami a lovasnak, gazdának nem fog jól esni. Előbb utóbb kitör belőle a menekülési ösztön.
Inenntől kezdve csak a szerencse és a jó isten ami segítségünkre lehet, hogy tragédia ne következzen be.
Ezek a viselkedési problémák, amik az istállóban és a lovaglások alkalmával jelentkeznek, többnyire nagyon hatásosan kezelhetőek.
Ebben szeretnék segíteni azoknak a lovasoknak, akik lóvásárlás előtt állnak, vagy a már meglévő lóval gondjaik vannak.
Nagyon fontos, ne feledjük el, hogy nem vagyunk egy súlycsoportban a lovunkkal. Ha nem megfelelően alkalmazzuk lovagláskor a segítségeket és nem figyelünk eléggé lovunk apró jelzéseire, az meg bosszulhatja magát. Ideiglenes megoldást jelentenek a különböző fajtájú zablák vagy segédszárak használata is, de ezek semmi képp nem jelentenek megoldást sőt, hosszútávon ártalmasak lehetnek, mert ezen segédletek alkalmazása enyomja a lovas hibáit.
Nagyon divatos kifejezés az erőszak mentes kiképzés. Ezt a divatos kifejezést használják azok, akik még sosem lovagoltak be lovat. Ha ez nem így lenne, akkor tudnák, hogy a jól képzett, érzésekkel megáldott belovagló nem használ erőszakot! Meglehet tanítani lovunkat egyébb církuszi mutatványokra és még látványosak is, de egy rúgós, harapós, bokkolós lóra ezek a Hókusz-Pókuszok nem igazán fognak hatni. A rúgós lovat csak úgy tudjuk leszoktatni felvett rossz szokásáról, ha odaálunk és felveszük a lábát. Mind addig amíg szükséges. Mint például a bakolós, rohanós lovat, csak nyeregből lehett átlovagolni. Ne feledjük, a lovak minősítenek bennünket és annak megfelelően fogadnak el, vagy éppen közönnyel bírnak irántunk, hogy mennyire tudunk a nyelvükön beszélni.
Olyan oktató filmet láttatok-e már, ahol rúgós, harapós, nehezen lovagolható lovak kezeléséről, esetleg leszoktatásáról van szó? Szerintem sem! Én ilyen lovakat kezelek, illetve lovagolok át.
Olyan lovasoknak, lótulajdonosoknak tudok segíteni, akiknek a mindennapi lótartás gondot okoz. Akik nem tudják felhőtlenül élvezni azt, hogy lovuk van. Problémák adódnak a pucoláskor, a nyergeléskor, kantározáskor, és a lovagláskor. Nagyon sok lovasversenyen vettem részt, és volt alkalmam megfigyelni a lovak különböző hibáit. Az esetek nagy számában kisebb, nagyobb átlovaglási korrekcióval kijavíthatóak ezek a hibák. Persze a lovasnak, tulajnak is oda kell tennie magát, mert csak akkor kerek a történet, de természetesen ebben is segítek.
A mellékelt képeken látható lovak mindegyikén én végeztem az átlovaglást.